Kraj Tajlandia

Stolica: Bangkok
Powierzchnia: 514 000 km²
Ludność: 65 493 tys.
Waluta: baht tajski (THB), 1 baht = 100 satangów
Język: tajski
Napięcie: 220 V
Wiza: wiza nie jest wymagana (wymagany paszport)

Bangkok

Cieśnina Malakka

Hua Hin – Cha Am

Koh Samui

Luksusowe hotele w jednym z najpiękniejszych zakątków Zatoki Tajlandzkiej.

Informacje ogólne

Zatoka Tajlandzka jest jednym z popularniejszych regionów Tajlandii, w którym rozwinęła się masowa turystyka, a turyści mają do wyboru wiele ciekawych kurortów rozrzuconych po wszystkich zakątkach wielkiego akwenu. W większości z nich odpoczywać można na niebiańskich plażach z drobnym, białym piaskiem, uprawiać wiele dyscyplin sportowych i delektować się najznamienitszymi owocami morza oferowanymi przez tajlandzką kuchnię. Przeciwwagą dla głośnych i pełnych turystów kurortów są dzikie, spokojne wyspy skrywające kameralne plaże, z których można obserwować bezmiar błękitu i wsłuchiwać się w letni wiatr, popijając jednocześnie tropikalne drinki. Większość turystów odwiedza Zatokę Tajlandzką w celu błogiego leżakowania i opalania się, niemniej region dysponuje również wieloma propozycjami do aktywnego spędzania wolnego czasu. Mieszkańcy Bangkoku często wybierają się na wczasy do gęsto zabudowanej Pattayi, gdzie nocne życie nigdy nie ustaje, natomiast najlepszymi kurortami do weekendowego wypoczynku są Ch-am i Hua Hin oraz archipelag Koh Samui. Turyści znajdą tam wiele ciekawych rozrywek, aczkolwiek cała okolica Zatoki Tajlandzkiej doskonale nadaje się do jednodniowych i nieco dłuższych eskapad, by w promieniach wakacyjnego słońca poznawać prawdziwe skarby architektury i niezwykle barwną, kulturową mozaiką tajlandzkiego społeczeństwa. Świat bogatej flory i fauny egzotycznego kraju, zamknięty w pięknych parkach narodowych i rezerwatach przyrody jest nie tylko ostoją spokoju, ale także zachwyca swoją niepowtarzalnością i niemalże baśniową atmosferą.

Zatoka Tajlandzka przed laty nazywana Zatoką Syjamską położona jest w zachodniej części Oceanu Spokojnego i południowo-zachodniej części Morza Południowochińskiego. Rozwinięta linia brzegowa wcina się na odległość 720 km w głąb Tajlandii między południowymi brzegami Półwyspu Indochińskiego a nasadą Półwyspu Malajskiego. Prowadzi do niego Przesmyk Kra wyglądający na mapie jak trąba słonia, po której obydwóch stronach można znaleźć niezrównane plaże. Spokojne wody zatoki mają duże znaczenie dla rybaków, którzy w stosunkowo płytkich wodach wyławiają wiele gatunków ryb. Liczne rafy koralowe przyciągają miłośników podwodnych wrażeń, natomiast wzdłuż brzegów żeglować można wśród malowniczych wysepek i romantycznych przylądków smaganych silnymi wiatrami.

Istotną rolę w historii kraju odegrały tereny leżące w południowej części Zatoki Tajlandzkiej, rozciągające się od dzikich gór graniczących z Birmą aż do Półwyspu Malajskiego. Przed kilkuset laty miasta i porty wąskiego skrawka lądu miały duże znaczenie i konkurowały z birmańskim portem Mergui. Na drodze z Ajutthai do Indii stał ważny ośrodek handlu Prachuap Khiri Khan, a portowe rynki zapełnione były najdroższymi jedwabiami, rzadką porcelaną i najlepszym gatunkiem drzewa. Badania archeologiczne wskazują, że miasto leżało na południowym krańcu potężnego imperium Khmerów, po którym pozostały wspaniałe świątynie dynastii khmerskiej. Z drugiej strony odkryto, że między VIII a XIII w. ważnym miastem imperium Śriwidżai, które panowało w obecnej Indonezji, Malezji i południowej Tajlandii było Chaiya. Od XIX w., kiedy ten region Zatoki Tajlandzkiej trafił pod panowanie rodzimych monarchów, w mieście zaczęły powstawać wspaniałe pałace i rezydencje będące miejscami odpoczynkowymi w trakcie wyczerpujących rządów. Południowy region Zatoki Tajlandzkiej stał się celem turystycznych podbojów w latach 20. XX w. Otworzono wtedy linię kolejową łączącą Bangkok z Hua Hin, w którym powstało pierwsze w kraju pole golfowe, a mieszkańcy stolicy tłumnie zaczęli wypoczywać w kurorcie Cha-am.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Archipelag Koh Samui – jedno z piękniejszych miejsc w Zatoce Tajlandzkiej posiadające walory zarówno przyrodnicze, jak i turystyczne. Nazwa Samui obejmuje największą wyspę najtłumniej odwiedzaną przez turystów wybierających się do Azji Południowo-Wschodniej oraz cały archipelag składający się z około 80 wysp. Jasny piasek i gęsto rosnące palmy, nad którymi piętrzą się porośnięte dżunglą wzgórza, są także przyrodniczym atutem popularnych wysp Koh Phangan i Koh Tao. Pierwszymi stałymi osadnikami archipelagu byli Chińczycy, których potomkowie mieszkają tam do dziś tworząc unikalne, tajsko-malajskie społeczeństwo przyjaźnie nastawione do turystów. Na Samui wybudowano setki luksusowych hoteli o każdym standardzie, a dla turystów poszukujących bardziej egzotycznej formy wypoczynku powstały bungalowy i skupiska specjalnie przystosowanych szałasów. Większość luksusowych kompleksów hotelowych dysponuje własnymi basenami ze słodką wodą. Drinki można godzinami sączyć na słonecznych tarasach lub do woli korzystać z jacuzzi, siłowni, kortów tenisowych, a także szerokiej oferty sportów wodnych takich jak windsurfing, kajaki, narty wodne. Przyjemna baza turystyczna zapewnia spokój i intymność podczas egzotycznych wakacji na malowniczej wyspie, na której nie brakuje także wspaniałych restauracji i miejsc rozrywki. Na Koh Samui znajduje się lotnisko, niedaleko którego spragnieni wakacyjnego słońca turyści wygrzewają się na przepięknej, szerokiej i piaszczystej plaży Chaweng. Wzdłuż linii brzegowej biegnie droga pełna najlepszych tawern, nocnych dyskotek i sklepów z pamiątkami. Na wyspie znajduje się dodatkowo kilka ciekawych plaż takich jak Bangrak, Bophut i Maenam, natomiast bardziej odludne miejsca kąpielowe skrywają się w południowo-zachodniej części wyspy. Jeżeli ktoś chce poznać niespotykaną architekturę powinien wybrać się na wycieczkę po wyspie, by zwiedzić kilka „watów”, natomiast miłośnicy pieszych wędrówek powinni zdobyć wzgórze Khao Yai z niezwykłymi widokami i gęstą dżunglą skrywającą malownicze wodospady. Między najważniejszymi wyspami archipelagu regularnie kursują promy i czarterowe łodzie.

Koh Phangan – wyspa znana jest nie tylko z rewelacyjnej bazy hotelowej i piaszczystych plaż, ale także z wielkich imprez organizowanych z okazji uczczenia pełni księżyca. Turyści tłumnie zbierają się w takich okresach na niebiańskich plażach, by oglądać zachwycające fajerwerki i bawić się szampańsko do białego rana przy muzyce granej przez najlepszych didżejów. Kilka kameralnych ośrodków wczasowych z bardzo dobrym wyposażeniem i możliwością uprawiania sportów wodnych zapewnia wypoczynek na najwyższym poziomie, a na przyhotelowych plażach można wypożyczyć kajaki, deski windsurfingowe, żaglówki itp. Najlepszym sposobem na zwiedzenie wyspy jest wynajęcie łodzi i na własną rękę dotarcie do najodleglejszych zakątków. Co jakiś czas można się zatrzymać w malowniczej zatoczce, by skorzystać z kąpieli słonecznych i zanurkować z maską do barwnych raf koralowych. Najpopularniejszą plażą na wyspie jest Hat Rin, chociaż nie ustępuje jej równie piękna Hat Rin Nok. Wnętrze wyspy z bujną roślinnością i wodospadami najlepiej jest poznawać z przewodnikiem zatrzymując się na noclegi w skupiskach domków typu bungalow, tworzących romantyczną, wyspiarską atmosferę. Między najważniejszymi wyspami archipelagu regularnie kursują promy i czarterowe łodzie.

Koh Tao – wyspę przypominającą swoim kształtem żółwia charakteryzują niezwykle przejrzyste wody, fantastyczne rafy koralowe, a także bogata flora i fauna sprawiające, iż każdego roku pojawiają się tam miłośnicy snorkelingu i schodzenia pod wodę z pełnym ekwipunkiem. Z kolei piaszczyste plaże ograniczone skalnymi cyplami, występujące na północnym i wschodnim wybrzeżu wyspy, przyciągają miłośników wygrzewania się w promieniach słonecznych i samotników poszukujących kameralnej atmosfery. Najlepszymi miejscami nurkowymi, których w okolicy jest mnóstwo i uchodzą za najpiękniejsze w Zatoce Tajlandzkiej są: Biała Skała – wynurzające się z wody na wschód od wyspy cztery iglice oraz Wyspa Rekinia, wokół której w czasie przypływów i odpływów wachluje barwny świat raf koralowych i egzotycznych ryb. Idealnym zakątkiem do wielogodzinnego wygrzewania się w promieniach wakacyjnego słońca jest okolona palmami, piaszczysta plaża Sai Ree, łagodnie opadająca do turkusowej wody.

Kuchnia

Kuchnia tajska ma tę zaletę, że nie jest w Polsce dobrze znana, przez co turyści wybierający się do Tajlandii mogą oszaleć na jej punkcie. Intensywność smaków w powiązaniu z warzywami i egzotycznymi gatunkami owoców daje mieszankę odzwierciedlającą przede wszystkim obraz życia odległego kraju, ale także całą gamę potraw, których liczby nie byłby w stanie zliczyć żaden wyrafinowany podróżnik. Podobnie jest z dzienną ilością posiłków, dlatego nie ma stałych godzin przyrządzania dań, a czas otwarcia restauracji również bywa różny. Potrawy są wręcz rzeźbione z najrozmaitszych składników, najczęściej są ostre i obficie doprawione chili.

Niezależnie od miejsca pobytu, w restauracjach można zamówić dania pochodzące z najodleglejszych zakątków królestwa. Restauratorzy są wyczuleni na normy sanitarne, dlatego serwują najświeższe potrawy, niemniej jednak z przydrożnych jadłodajni, podobnie jak z usług ulicznych sprzedawców należy korzystać z dużą ostrożnością.

Tajlandczycy lubią biesiadować, długo spożywać potrawy i korzystać z szerokiego wachlarza ich różnorodności, dlatego zawsze warto jeść w jak największym towarzystwie, by skosztować jak najwięcej potraw. Dania w takich sytuacjach są w tradycyjny sposób ustawiane na macie rozłożonej na podłodze i z powodzeniem można próbować każdego z nich.

Tajlandia ma tradycje kulinarne pochodzące z Chin, Laosu, Birmy i Indii, a kucharze najczęściej kierują się zasadą „5 smaków”, której harmonia polega na starannym dobieraniu: słodyczy, ostrości, kwaśności, słoności i goryczy. Tradycja nakazuje jadanie z tzw. woka, czyli naczynia przypominającego miskę z uchwytami do szybkiego przyrządzania potraw na ogniu. W większości przypadków jednak każdy dostaje miseczkę ryżu i sam dobiera sobie pozostałe składniki.

Tajskie kompozycje kulinarne bazują najczęściej na ryżu – kow, mleku kokosowym, owocach morza oraz kombinacji sosów curry, do których zamiast czystej soli używany jest słony sos rybny nam plaa. Ryż przygotowywany jest na „sto” różnych sposobów, a wszystkie dodatki wzbogacone są aromatycznymi przyprawami i ziołami, gdyż Tajowie wierzą w zdrowotne i magiczne znaczenie takich składników. Warto pamiętać, że niektóre dania spożywa się palcami i przykładowo jest to gęsty, kleisty ryż, który lepi się prawą ręką w niewielkie kulki i macza następnie w podanych sosach. Dania z takimi dodatkami jak curry są filarem kuchni, a najbardziej znanym daniem jest gęsty sos z kurczakiem i pokrojonym bakłażanem – kaeng kiaw wan kai. Przykładowo w restauracyjnym menu można rozróżnić curry czerwone z mięsem wołowym lub wieprzowym kaeng pet oraz curry z posmakiem kokosu przygotowane na sucho – phanaeng.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Wpływy Birmy widać na przykład w potrawce z wieprzowiny z sosem curry, imbirem, kurkumą i tamaryndem, natomiast portugalskimi korzeniami charakteryzuje się muu pat priaw wan – wieprzowina przyrządzona na słodko-kwaśno. Turyści często rozglądają się za tom kha kai – gęstym curry na bazie mleczka kokosowego z kurczakiem i ciekawą odmianą trawy jaką jest palczatka kosmata. Warto również spróbować tajskiej zupy z krewetkami i pomidorami przyprawioną kolendrą, palczatką cytrynową i chili, która po ugotowaniu podawana jest wraz z niewielkim kociołkiem. Głodni turyści z pewnością ulegną duszonej w bananowym liściu zapiekance z owoców morza, kawałków ryb i skorupiaków w przecierze kokosowym – ho mok talay.

Pałeczki są używane w Tajlandii tylko do jedzenia makaronu – phat, który wprowadzili Chińczycy, a bardzo często można go kupić w niewielkich sklepikach otwartych na oścież. Makaron może być podawany na sucho, mokro lub w postaci zupy, a najznamienitsze dania to: pat tai – smażony w woku z tofu (twarożkiem sojowym), siekanymi jarzynami i suszonymi krewetkami, bami haeng mu daeng – pszeniczny makaron z plastrami czerwonej wieprzowiny czy pad see yoo – tzw. chiński makaron w sojowym sosie.

Dodatkiem do dań są wspaniałe, wytrawne sałatki tajlandzkie zwane yam, do których używa się beztłuszczowych sosów i najczęściej jest to sos sojowy, rybny lub wytworzony z limonki. Smaczna jest przede wszystkim yam thalay – sałatka z ugotowanych owoców morza ułożonych na liściach sałaty lub so tam – sałatka z papai połączona z chili i kawałkami kurczaka.

Turyści z Polski z pewnością zainteresują się egzotycznymi owocami, gdyż oprócz znanych w Europie bananów i arbuzów można rozkoszować się smakiem papai, kantalupy, mangostanu, pomelo, rambutanu, gujawy czy owoców longan. Na bazie tych owoców powstają również orzeźwiające soki. Po kulinarnych podbojach warto na trawienie sięgnąć po coś mocniejszego. Może alkoholowy rynek tajlandzki nie jest oszałamiający, niemniej najczęściej pija się piwo Singha, Kloster i Chang lub whisky Saeng Thip. Popularna, szczególnie wśród mężczyzn, jest wódka z ryżu zwana mekhong, a także rum o egzotycznej nazwie Sang Som.

Prawdziwym wyzwaniem jest natomiast wypicie kawy, która jest gęstym, smolistym i mocnym płynem z dodatkiem cykorii, chociaż prawdziwy jej skład dla większości turystów pozostaje wielką tajemnicą.

Obyczaje

Dla obcokrajowców spotkanie z kulturą i tajlandzkimi obyczajami może okazać się ciekawym i niespodziewanym doświadczeniem. Tajlandia w swojej historii narodowej uniknęła długich okupacji i wojen w odróżnieniu od sąsiednich regionów, dlatego jej mieszkańcy uważają, że mieszkają w „kraju wolnych ludzi” i przyjaźnie, z uśmiechem na twarzy odnoszą się do turystów. Wśród Tajów można czuć się bezpiecznie i bezgranicznie oddać się zabawie i radości skrywającej się pod określeniem sanuk, chociaż należy pamiętać, że sam uśmiech w Tajlandii ma kilkanaście znaczeń i może wyrażać również smutek. Ważne jest także postępowanie mieszkańców Tajlandii, prowadzące do łagodzenia wszelkich konfliktów i nieporozumień, określane jako mai pen rai. Często w trudnych sytuacjach można zobaczyć uśmiechniętych Tajów próbujących pomóc zakłopotanemu turyście i starających się rozładować kłopotliwą sytuację. Warto z takiej pomocy skorzystać, gdyż bardzo często może ona okazać się bardzo przydatna.

Przywiązanie do tradycji i narodu można zaobserwować każdego ranka, gdy w większości miast na maszty wciągana jest flaga państwowa symbolizująca buddyzm, ziemię, lud i monarchię. Tradycyjna jest także religia obowiązująca w Tajlandii, mająca silny wpływ na stosunek do życia. Chociaż w kraju żyje kilka grup etnicznych posługujących się różnymi dialektami, to łączy je kultura, wartości społeczne i przede wszystkim buddyzm wytyczający drogę postępowania i będący podstawą codziennego życia. Dlatego turyści odwiedzający ten piękny kraj powinni szanować obyczaje z tym związane. Niektóre, nawet nieświadome zachowania, mogą być źle odbierane czy nawet piętnowane, dlatego przed zwiedzaniem świątyń należy zdjąć buty i zadbać o odpowiedni strój z długimi rękawami, spodniami i skromnymi sukienkami zakrywającymi ramiona u kobiet. Odpowiedni ubiór obowiązuje również w muzeach, ambasadach, instytucjach i oficjalnych restauracjach. Z szacunkiem należy podchodzić do posągów Buddy, w żadnym wypadku nie można ich dotykać, a fotografować należy dyskretnie, bez zwracania na siebie uwagi. Turystów może zdziwić powszechna obecność mnichów, którzy nawet w komunikacji publicznej mają swoje miejsca, niemniej obowiązuje ich surowa zasada czystości, dlatego pod żadnym pozorem nie można dotknąć nawet stroju mnicha, co w szczególności dotyczy kobiet.

Z racji tego, że głowa w buddyzmie i hinduizmie jest ośrodkiem mądrości również nie wolno dotykać czy klepać tej części ciała, by nie wywołać niepotrzebnego napięcia, chociaż w europejskiej kulturze jest to zupełnie normalny i przyjacielski gest. Z kolei za niestosowne uchodzi zakładanie nogi na nogę czy kopnięcie czegoś w gniewie, a tym bardziej skierowanie stóp w stronę Buddy. Wiąże się to z tym, że stopy są pod względem duchowym uważane za najniższą część ciała. Tajowie podają większość przedmiotów prawą ręką, gdyż lewą uważają za „nieczystą” przeznaczoną do używania w toalecie – wypadałoby, żeby turyści postępowali tak samo.

Na słyszane powitanie wai nie należy odpowiadać, a jedynie uśmiechnąć się przyjaźnie. Warto również nauczyć się kilku słów powitalnych odnoszących się do kobiety: sawadee ka i do mężczyzny sawadee krap. Najlepiej używać ogólnego powitania i pożegnania sawadee z lekkim skłonem i dłońmi w modlitewnym geście dotykającymi czubka nosa. Tajowie zwracają się do wszystkich po imieniu i w taki właśnie sposób najlepiej odwzajemniać kontakty z tymi otwartymi ludźmi, dodając na początku słówko khun oznaczające „szanowny/szanowna”.

Chociaż Tajowie tolerują krytykę społeczeństwa, nietaktem jest żartowanie z rodziny królewskiej, a tym bardziej obrażanie monarchii, co może nawet skutkować problemami z prawem. W miejscach publicznych lepiej nie podnosić głosu i głośno nie gestykulować, by nie wzbudzać niczyjej uwagi. Podobnie jest z całowaniem się i przytulaniem, niemniej czynności takie w dyskotekach i barach są dopuszczalne.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

W Tajlandii obowiązuje bardzo ważna etykieta zachowania się przy stole, a jej łamanie świadczy o ignorancji współbiesiadników. Nietaktem jest jedzenie kęsów widelcem trzymanym w prawej dłoni. Widelec służy wyłącznie do nakładania jedzenia na łyżkę, którą trzyma się w prawej ręce, natomiast noże podawane są tylko do dań europejskich. Kiedy posiłki podane są na dużym talerzu stosowniej jest nakładać sobie sukcesywnie mniejsze porcje niż na raz jedną dużą.

W całym kraju obowiązuje zakaz palenia papierosów w lokalach, na dworcach, i w różnego rodzaju instytucjach, a złamanie zakazu grozi wysokimi karami finansowymi.

Tradycyjnym elementem tajskiej kultury jest masaż, z którego korzysta wielu turystów. Taka forma poprawia nie tylko samopoczucie, ale jest także jedną z gałęzi tradycyjnej medycyny tego kraju, więc warto wydać „parę bahatów” na taką niebiańską przyjemność. W wielu miejscach można spotkać wirtuozów masażu dokonujących cudów na podróżnikach skarżących się na dolegliwości.

Ważnym elementem mocno zaznaczonym w tradycji tajlandzkiej jest boks i tradycyjne sztuki walki mające wymiar niemalże rytualny, a także ludowe przedstawienia teatralne li-khe i pełen wdzięku balet lakhon. Dużą popularnością, szczególnie wśród młodych chłopców, cieszy się natomiast takraw – dyscyplina podobna do piłki nożnej, siatkówki i gimnastyki polegająca na grze ratanową piłeczką.

Aktywny wypoczynek

Turyści wybierający się do Tajlandii w wolnym czasie z pewnością nie będą się nudzić. Poszczególne zakątki Zatoki Tajlandzkiej oferują turystom możliwość uprawiania wielu ciekawych dyscyplin sportowych. Zatokę Tajlandzką bardzo często wybierają się miłośnicy podwodnych eskapad i nie ma w tym nic dziwnego, gdyż region słynie na świecie jako jedne z najlepszych miejsc do nurkowania. Piękno podwodnej natury można docenić między innymi nurkując w pobliżu zadziwiających raf koralowych w okolicach wysp Koh Samui i Koh Tao.

Wycieczki Fakultatywne

Phetchaburi – zaskakujące miasto z wieloma atrakcjami, którego nie można przegapić w trakcie podróży po południowym regionie Zatoki Tajlandzkiej. Phetchaburi na początku XX w. upodobali sobie władcy dynastii Czakri, pozostawiając po okresie swoich rządów liczne świątynie i ciekawe budowle. Osada powstała za panowania Khmerów w XI w., natomiast przełomowym i rozwojowym okresem był wiek XVII., w którym na szeroką skalę rozwinął się handel. W pierwszej kolejności oczy turystów zwracają się w kierunku pałacu Phra Nakhon Khiri, wzniesionego w 1859 r. na polecenie króla Mongkuta. Zespół niezwykłych budowli objętych parkiem historycznym wznosi się na szczycie wzgórza Maha Samana, z którego widok z pewnością może wzbogacić archiwum fotograficzne. Spacerować można wśród niezwykłych zabytków takich jak: świątynia Wat Phra Kaeo, rezydencja w stylu neoklasycznym czy obserwatorium, w którym król spędzał najwięcej czasu. Ciekawą kolekcję zgromadziło Muzeum Narodowe Phra Nakhon Khri, natomiast w ramach kilkugodzinnego spaceru najlepiej wybrać się w okolice pięciu najciekawszych w mieście świątyń, tworzących turystyczne skupisko na północno-wschodnich obrzeżach miasta. Ciekawscy turyści w zabytkowych wnętrzach mogą oglądnąć między innymi różne wizerunki Buddy, interesujące malowidła ścienne czy buddyjskie relikwie podarowane przez króla. Najciekawszą atrakcją okolicy jest zespół jaskiń Tham Khao Luang, wśród których najefektowniej prezentuje się jaskinia centralna z dziesiątkami posągów Buddy, oświetlanych blaskiem słońca wpadającego do zaciemnionych przestrzeni. Godna uwagi jest także grota Tham Khao Yoi łącząca piękno przyrody z wątkami religijnymi.

Naknon Si Thammarat – jedno z najstarszych miast Tajlandii z bogatą przeszłością, atrakcjami historycznymi i mocno zarysowaną kulturą regionu. Przed wiekami Naknon było stolicą imperium Tambralinga założonego przez kolonistów z Indii, a w wieku VII trafiło do królestwa Śriwidżaja sprawującego władzę nad Malezją i Indonezją. Kolejnymi władcami egzotycznej krainy byli Khmerowie panujący aż do 1292 r. i momentu powstania królestwa Sukhothai. W tym okresie miasto zyskało znaczenie gospodarcze i przekształciło się w prężnie funkcjonujący ośrodek handlowy. Czasy rozwoju wiążą się również z ekspansją buddyzmu i zakorzenieniem różnych odłamów tej religii, dzięki którym powstały wspaniałe świątynie cieszące obecnie turystyczne oczy. Jedną z nich jest Wat Mahathat ozdobiony imponującą iglicą z litego złota i wieloma posągami Buddy. Świątynia jest najważniejszym sanktuarium południa, o którym więcej informacji można znaleźć w Muzeum Vihran Kien i Muzeum Narodowym. Przy okazji pobytu w mieście warto zajść do Suchart Hause, by zobaczyć jak wyrabia się ze skóry tradycyjne lalki naturalnej wielkości używane przed laty jako rekwizyty słynnych „teatrów cieni”. Obecnie lalki biorą udział w mniejszych przedstawieniach organizowanych specjalnie dla turystów. Warto zastanowić się nad zakupem misternie wykonanych kukieł lub zajrzeć do innych sklepów sprzedających rozmaite wyroby rzemieślnicze rozsławiające Naknon. Najlepszym miejscem na zakupy jest bazar Bovoron, na którym oprócz ciekawych przedmiotów można wyczuć aromatyczny zapach parzonej kawy dolatujący z okolicznych kawiarenek.

Phatthalung – chociaż miasto ma do zaoferowania turystom głównie barwny targ zwany Porannym Bazarem, jego okolica zachęca do odwiedzin kilkoma ciekawymi obiektami. Jednym z nich jest Wat Kuka Sawan – świątynia mieszcząca się wewnątrz wapiennego klifu z kilkudziesięcioma mocno stylizowanymi figurami mnichów i Buddy. Warto także zajść do interesującej jaskini Tham Malai lub zdobyć okoliczne szczyty o niecodziennych nazwach: Górę Pękniętej Głowy i Górę Przebitej Piersi, by z wyższej perspektywy ocenić piękno pól ryżowych rozkładających się poniżej. Legenda głosi, że kształt i nazwa wzniesień związana jest z dwoma zazdrosnymi kobietami, które skamieniały po zaciętej bójce. 

Songkhla – do miasta zaglądają najczęściej Tajowie wypoczywający na południu, niemniej warto zajrzeć tam chociażby ze względu na kilkukilometrową plażę otoczoną drzewami kazuaryny i barwnymi tawernami serwującymi tropikalne drinki. Okoliczne wioski rybackie specjalizują się w połowach owoców morza, a urocze porty i chaotycznie porozrzucane łodzie rybackie mogą być tematem niejednej fotografii podróżniczej. W samym mieście swoją siedzibę posiada Muzeum Narodowe gromadzące prowincjonalne skarby południa, a także znajduje się tam Wat Machimawat z interesującymi malowidłami ściennymi.

Hat Yai – centrum rozrywkowe, handlowe i gospodarcze „dalekiego południa”. Koniecznie trzeba zaglądnąć do którejś z restauracji na tzw. „ulicy węży” – Thanion Ngu, by spróbować innej niż w pozostałej części kraju kuchni, odznaczającej się silnymi wpływami chińskimi. Potrawy przyrządzane z węży są co prawda wyzwaniem nawet dla turystów o mocnych żołądkach, ale warto przyjrzeć się procesowi powstawania egzotycznych potraw. Jak przystało na centrum rozrywki w Hat Yai znajduje się wiele dyskotek i klubów nocnych, do których zaglądają przeważnie mieszkańcy sąsiedniej Malezji. Turyści zwiedzający okolicę wybierają przeważnie zwiedzanie wodospadu Ton Nga Chang i „jaskini fontanny słonia” Tham Khao Rup Chang.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Park Narodowy Kaeng Krachan – doskonałym przerywnikiem w plażowaniu jest wyprawa do największego, tajlandzkiego parku przyrodniczego, oddalonego od Phetchaburi o 70 km w kierunku południowo-zachodnim. Dzikie i malownicze tereny, rozciągające się w stronę Gór Tenaserimskich, zdominowane są przez gęste dżungle, tajemnicze jaskinie, widokowe szczyty oraz zjawiskowe wodospady, do których prowadzą emocjonujące i pełne przygód szlaki turystyczne.

Morski Park Narodowy Mu Ko Ang Thong – nienaruszone środowisko naturalne tropikalnego raju rozciągającego się między stałym lądem a Koh Samui. Wśród kilkudziesięciu wysp na turystów czeka labirynt morskich korytarzy, zatok i kanałów, po których można odbywać wielogodzinne rejsy pełne pirackich przygód i możliwości kąpieli w najpiękniejszych zakątkach Zatoki Tajlandzkiej. Wszystkie wyspy pokryte są bujną roślinnością, a zaciszne zatoczki tworzą ustronne, niebiańskie plaże z kameralną atmosferą, niezmąconą przez masową turystykę. Bez problemu można wspiąć się na którąś z wapiennych perełek archipelagu, by okiem prawdziwego zdobywcy spoglądnąć na bogactwo lagun i zapierający dech w piersiach pejzaż. Przed wyprawą najlepiej zorientować się w miejscowych biurach turystycznych, jakie atrakcje czekają na poszczególnych wyspach i na których z nich wyznaczono piesze szlaki. Wycieczki po archipelagu można odbywać na własną rękę lub na zorganizowanych rejsach, niemniej ta pierwsza forma jest bardziej emocjonująca i pozwala na odkrycie unikalnych miejsc.

Park ptactwa wodnego Thalay Noi – gratka dla miłośników dzikiej natury i egzotycznych ptaków. Wśród mokradeł i lagun sąsiadujących z morzem turyści zaopatrzeni w dobre lornetki mogą podziwiać barwne ptactwo i przemierzać rozległe tereny pokryte trzcinami i pnączami nadającymi im tajemniczego uroku.
Park Narodowy Khao Sam Roi Yot – w przepięknym parku krajobrazowym zwanym „górą trzystu szczytów”, obejmującym wybrzeże i nadmorskie mokradła, rozciągają się odludne plaże doskonale nadające się na odpoczynek po zwiedzeniu trudno dostępnych jaskiń, wapiennych wzgórz i stromych klifów. Poprowadzono wśród nich wiele szlaków turystycznych zajmujących wielogodzinne wyprawy. W gęstwinie tropikalnej roślinności chowają się rozmaite gatunki małp i innych zwierząt, więc na wyprawę warto zabrać z sobą lornetkę i aparat fotograficzny. Najwspanialsza panorama parku roztacza się z najwyższego szczytu Khao Daeng, natomiast wiele ciekawych i malowniczych lagun można zwiedzić wynajętą łodzią. Warto zatrzymać się nieco dłużej na terenie parku, gdyż znajduje się tam centrum turystyczne z domkami typu bungalow i kempingami zlokalizowanymi w pobliżu przepięknej plaży Hat Laem Sala. Prawdziwym skarbem rezerwatu jest zadziwiający pawilon Tham Phraya Nakhon wybudowany w 1890 r. i odwiedzany kolejno przez wszystkich tajlandzkich królów.

Park Narodowy Khao Sok – tego miejsca nie można przegapić ze względu na zbiornik wodny Chieo Lan, z którego wyłania się ponad setka wapiennych skał tworzących zjawiskowy krajobraz prezentujący się najokazalej w porannej mgle. Na terenie całego parku znajduje się mnóstwo jaskiń, do których prowadzą wyznaczone szlaki spacerowe. W krystalicznie czystym jeziorku położonym w wąwozie Tang Nam można zażyć kąpieli, by w pełnym orzeźwieniu dotrzeć do niezwykłego wodospadu Ton Gloy. Dodatkowymi atrakcjami są wycieczki do tropikalnego buszu organizowane przez władze parku. W niecodzienną podróż można wybrać się słoniach i kucykach, natomiast dla turystów z zacięciem sportowym przygotowano emocjonujące i pełne przygód spływy tratwami po rwących potokach. Podróżnicy, którzy chcą zostać w parku na dłużej, mogą skorzystać z domków na drzewach, specjalnie przygotowanych pomieszczeń w jaskiniach lub z szałasów wzniesionych na tratwach.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać na Koh Samui?

Najdogodniejszym okresem, z którego korzysta najwięcej turystów jest pora chłodna (tylko z nazwy) z miesiącami od listopada do lutego, kiedy temperatury oscylują między 28-32°C, są do wytrzymania i najlepiej nadają się do zwiedzania kraju. Klimat Tajlandii, która jest krajem tropikalnym z trzema klimatycznymi porami roku – gorącą, deszczową i chłodną, zmienia się bardzo często ze względu na położenie kraju w strefie przejściowej obszaru indo-malajskiego. Od czerwca do października trwa nieprzychylna ruchowi turystycznemu deszczowa pora powodowana monsunami z upałami sięgającymi 38°C, które znieść można tylko w pomieszczeniach klimatyzowanych. Wybierając się do Tajlandii, ze względu na tropikalny klimat, trzeba być przygotowanym zarówno na palący upał, jak i ulewne deszcze.

Pomimo iż doskonałe warunki panują na wyspach Zatoki Tajlandzkiej przez cały rok, najwięcej turystów wybiera się w te regiony poza sezonem monsunowym, który trwa od czerwca do września.

Tajlandia słynie z wielu świąt obchodzonych bardzo hucznie, dlatego w stolicy kraju i miejscowościach turystycznych warto pojawić się w trakcie ich trwania. Ciekawym przeżyciem może być Chiński Nowy Rok obchodzony w lutym, marcowe „puszczanie latawców”, lipcowe święto buddyjskie Asalaha Puja, wrześniowy Festiwal Księżyca czy październikowy Chiński Festiwal Wegetariański. Wielu turystów przyjeżdża nad Zatokę Tajlandzką, by spędzić tam najpiękniejszego Sylwestra w życiu.

Jaka waluta obowiązuje w Tajlandii i jakie są orientacyjne ceny?

Walutą Tajlandii jest baht tajski (THB), 1 baht =100 satangów. Dla turystów z zachodu ceny w Tajlandii nie są wygórowane, a koszty wyżywienia i zakwaterowania, w porównaniu do biletów lotniczych, są tanie.

Gdzie i jakie pamiątki kupić w Tajlandii?

Wybór pamiątek w Tajlandii jest bardzo duży, a jakość wyrobów i przystępne ceny zachęcają do robienia zakupów. Można je kupić na straganach mniejszych miast, w sklepach rzemieślniczych specjalizujących się w pamiątkach i wielkich centrach handlowych nastawionych na ruch turystyczny. Najbardziej pożądane są wyroby rzemiosła artystycznego i dzieła sztuki. W niemalże każdym zakątku tego egzotycznego kraju można kupić biżuterię wysadzaną drogimi kamieniami, srebrne misy, przezroczystą, seledynową porcelanę, misternie wykonane figurki Buddy czy tajską odzież z delikatnego jedwabiu i doskonałej bawełny. W sprzedaży dostępny jest szeroki wybór wzorów zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Turyści poszukują także trójkątnych poduszek, wyrobów artystycznych górskich plemion, rattanowych plecionek oraz rękodzielniczych wyrobów z cyny.  Egzotyczną pamiątką może być elegancka portmonetka wykonana z wytrzymałej trawy „yan lipao”, wyroby z laki czy unikalne dzieła sztuki, jakimi są maski „khon”. Z jedwabiu i papieru „sa” wytwarza się także poszukiwane przez turystów parasolki i wachlarze. W większości sklepów z pamiątkami i warsztatach rzemieślniczych warto pokusić się o targowanie, gdyż Tajlandczycy z dobrego serca obniżają ceny, a przy okazji można nieco poznać tajską kulturę.

Jaki czas obowiązuje w Tajlandii?

W lecie do czasu polskiego dodajemy 5, a zimą 6 godzin.

Jak poruszać się po regionie Zatoki Tajlandzkiej?

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Poruszanie po Tajlandii, szczególnie wzdłuż wybrzeża Zatoki Tajlandzkiej jest przyjemne i bezproblemowe. Wygodnym sposobem przemieszczania się jest kolej, która uchodzi za tani sposób podróżowania. Wycieczka pociągiem może być wspaniałym wprowadzeniem w poznawaniu krajobrazów Tajlandii. Do mniejszych miast można dojechać autobusem, chociaż dłuższe odległości lepiej pokonuje się pociągiem lub samolotem. Warto korzystać z prywatnych przewoźników, którzy zapewniają szybsze połączenia między miejscowościami turystycznymi.

Najlepszym sposobem na zwiedzenie okolic jest wypożyczenie samochodu, chociaż wiąże się to z pewnym ryzykiem. W centrach turystycznych działają międzynarodowe wypożyczalnie, niemniej warto poszukać atrakcyjnych cen i dużych rabatów w mniejszych kurortach. Należy jednak pamiętać, że najlepiej podpisywać, po wcześniejszym dokładnym zapoznaniu się, wyłącznie umowy angielskojęzyczne, gdyż turyści podpisujący dokumenty w języku lokalnym często padają ofiarami oszustw ze strony wypożyczalni. Przy wypożyczeniu samochodu wymagany jest depozyt w postaci paszportu, dlatego w razie jakichś nieprzewidzianych zdarzeń może być problem z jego odzyskaniem.

Należy pamiętać, że w Tajlandii obowiązuje ruch lewostronny, wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy i odpowiednie ubezpieczenia, natomiast polskie prawo jazdy nie jest dokumentem uznawanym przez władze Tajlandii.  Drogi są w dobrym stanie, przynajmniej te łączące duże miasta i najważniejsze miejscowości turystyczne wybrzeża (przeważnie są to autostrady). Przejazd większością dróg jest darmowy, niemniej na niektórych odcinkach pobierane są niewysokie opłaty. Praktykowane jest oznakowanie informacyjne zarówno w języku tajskim, jak i angielskim.

Z racji tego iż wyspy Zatoki Tajlandzkiej są niewielkie i nie mają rozwiniętej komunikacji, najlepszym sposobem przemieszczania się po niej jest wypożyczenie roweru, skutera lub quada. Funkcje taksówek pełnią wszechobecne zielone pick-up’y, natomiast kontakt ze stałym lądem zapewniają połączenia promowe. W lokalnych portach można wynająć łodzie motorowe i jachty, by w ten sposób zwiedzać Zatokę Tajlandzką z bezludnymi wyspami i niezapomnianymi zachodami słońca.

Jakie są ograniczenia celne w Tajlandii?

W Tajlandii nie ma ograniczeń dotyczących wwozu pieniędzy, a za zakup niektórych towarów przy wylocie można uzyskać zwrot podatku VAT (aktualne stawki na stronie MSZ), niemniej wcześniej trzeba odebrać odpowiednie zaświadczenie z miejsca zakupu towarów. Zakazany jest wwóz narkotyków, broni palnej, materiałów pornograficznych oraz niektórych gatunków roślin i zwierząt. Restrykcyjny zakaz dotyczy wywozu statuetek i wizerunków Buddy (wymagane jest wcześniejsze zaświadczenie wystawiane przez Ministerstwo Sztuki). Zakaz ten nie dotyczy drobnych wyrobów rzemieślniczych sprzedawanych na potrzeby turystyczne. 

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Tajlandii?

Ze względu na wysokie koszty leczenia przed wylotem do Tajlandii zaleca się wykupienie międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego. Usługi medyczne są na wysokim poziomie, niemniej ich ceny są dużo droższe w stosunku do krajów europejskich. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są w Tajlandii uznawane, o ile mają swoje przedstawicielstwo na terenie kraju. W hotelach o wysokim standardzie działają indywidualne placówki medyczne zapewniające gościom odpowiednią opiekę.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny niezbędnych w krajach tropikalnych oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie jest zdatna do picia.

Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej szczególnie w krajach tropikalnych istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Ważne informacje MSZ

Turyści z Polski zwolnieni są z obowiązku wizowego na pobyt turystyczny nie dłuższy niż 30 dni. Przy wjeździe i wyjeździe wymagany jest paszport z co najmniej 6-miesięcznym okresem ważności liczonym od daty planowanego opuszczenia terytorium Tajlandii. Na terenie państwa obowiązek meldunkowy dotyczy wszystkich przyjezdnych, a stosowny formularz można wypełnić w hotelach, pensjonatach itp.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Bangkoku: www.bangkok.polemb.net

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Tajlandii
Tajlandia, Bangkok, 100/81-82. 25th floor. Vongvanij Building B, Rama 9 Road, Huaykwang, 10310
Tel.: +66 2645 0367- 9 Tel. dyżurny: +66 819 364 618 Faks: +66 2645 0365
bangkok.amb.sekretariat.@msz.gov.pl
www.bangkok.polemb.net

Krabi

Pattaya

Phuket

Równiny Centralne

Tajlandia Północna

Tajlandia Wschodnia

Wybrzeże Andamańskie

Zatoka Tajlandzka

Zatoka Tajlandzka Płn.

Zatoka Tajlandzka Zach.

Tajlandia: Bangkok , Cieśnina Malakka , Hua Hin – Cha Am , Koh Samui , Krabi , Pattaya , Phuket , Równiny Centralne , Tajlandia Północna , Tajlandia Wschodnia , Wybrzeże Andamańskie , Zatoka Tajlandzka , Zatoka Tajlandzka Płn. , Zatoka Tajlandzka Zach.

Wybierz region Bangkok , Cieśnina Malakka , Hua Hin – Cha Am , Koh Samui , Krabi , Pattaya , Phuket , Równiny Centralne , Tajlandia Północna , Tajlandia Wschodnia , Wybrzeże Andamańskie , Zatoka Tajlandzka , Zatoka Tajlandzka Płn. , Zatoka Tajlandzka Zach.