Kraj Hiszpania

Stolica: Madryt
Powierzchnia: 504 645 km²
Ludność: 47 150 tys.
Waluta: euro (EUR), 1 EUR = 100 centów
Język: hiszpański
Wiza: wiza nie jest wymagana
Napięcie: 230 V

Andaluzja

Andaluzja - Costa Almeria

Aragonia

Barcelona

Costa Azahar

Costa Blanca

Costa Brava

Costa De La Luz

Costa del Sol

Costa Dorada

El Hierro

Estremadura

Formentera

Frutti di mare i błogi relaks nad turkusową wodą z dala od głośnych kurortów.

Informacje ogólne

Chociaż Formentera leży w cieniu rozbawionej Ibizy, ma wiele zalet, których brakuje wyspiarskiej sąsiadce. Przede wszystkim jest prawdziwą ostoją słodkiego relaksu z dala od głośnych kurortów, więc jeżeli komuś nie po drodze głośne dyskoteki i tłum na plażach, może skorzystać z ciekawych ofert kilku kameralnych hoteli. Nic tak nie sprzyja wspaniałemu wypoczynkowi jak wylegiwanie się w ciszy i spokoju na jedwabistym piasku obmywanym turkusową wodą, przypominającą swoim kolorem egzotyczne Karaiby. Linia brzegowa wyspy kusi swoim urozmaiceniem i niesamowitym kształtem najlepiej widocznym z okien samolotu. Bez wątpienia najlepiej będą się tam czuły rodziny z małymi dziećmi oraz turyści poszukujący romantycznej atmosfery „tylko we dwoje”.

Na turystach największe wrażenie zawsze robią malowniczo położone, piaszczyste plaże i kameralne zatoczki, w których można ukryć się przed nadmiernym tłumem i godzinami pływać z maską i rurką. Świat podwodnej flory i fauny jest tam wyjątkowo barwny, dzięki czemu został wpisany na listę biosfery UNESCO. Dodatkowo można uprawiać rozmaite sporty wodne, a także sączyć drinki z palemką w kilku przytulnych barach rozbujanych kameralną muzyką. Krajobraz wyspy różni się nieco od pozostałych wysp Balearów i ma rolniczy charakter, dzięki któremu nazwa wyspy pochodzi od łacińskiego słowa „frumentum” oznaczającego „ziarno”. Spotkać tam można rezerwat przyrody Ses Salines, zielone lasy piniowe, gaje figowe i migdałowe oraz dziewiczą przyrodę z rzadka goszczącą turystów. Najwyższym wzniesieniem jest Puig de Pilar (192 m n.p.m.) i warto się tam wspiąć, by oczami objąć najdalsze zakątki, dwa jeziora znajdujące się na północy oraz pobliskie wysepki Espardell i Espalmador. Formentera przez wiele lat nie była zamieszkiwana ze względu na niedostatek wody i zagrożenie najazdami tureckimi, niemniej pierwsze osady ludzkie pojawiły się wraz z rozwojem rolnictwa w XVII wieku.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Niewielką Formenterę, będącą czwartą co do wielkości wyspą Balearów, dzieli od Ibizy zaledwie kilka kilometrów. Z większej wyspy pływają tam liczne promy przybijające do portowej La Saviny, a największym miasteczkiem jest Sant Francesc. W stolicy można znaleźć najlepsze bary, restauracje i sklepy oferujące między innymi pamiątkową figurkę jaszczurki sargantana, która jest symbolem Formentery. Warto zobaczyć tam prosty kościół obronny z XVIII wieku i ratusz będący dla turystów miejscem spotkań. Doskonałą opcją zwiedzenia wyspy jest wypożyczenie roweru bądź skutera, by w taki sposób dotrzeć do punktu widokowego Es Mirador, płaskowyżu La Mola i malowniczej drogi pełnej baśniowych widoków, prowadzącej do latarni morskiej. Na budynku znajduje się tablica upamiętniająca fakt, że w tym miejscu pisarz Juliusz Verne zapoczątkował przygody ze swojej powieści „Z ziemi na księżyc”. Podczas zwiedzania wyspy można także zwrócić uwagę na zabytkowe kościółki w poszczególnych wioskach, wieże obronne i ruiny po megalitycznych budowlach w Ca Na Costa. Hotele na wyspie położone są przy samych plażach, dysponują wspaniałymi restauracjami, basenami, bogatą formułą „All Inclusive” i komfortowymi warunkami, którym sprzyja śródziemnomorska architektura.

Kuchnia

Różnorodność regionalna, bogactwo smaków i aromaty hiszpańskiej kuchni sprawiają, że stała się ona jedną z najlepszych i najbardziej cenionych na świecie. Odmienność w menu można zauważyć nie tylko porównując potrawy regionów nadmorskich, równinnych czy górskich, ale także między danymi prowincjami, a nawet sąsiednimi miastami. W wielu regionach Hiszpanii, głównie centralnych pojawia się kilka takich samych potraw jak gazpacho (chłodnik) czy ajo-arriero (duszony słony dorsz), ale jest wiele kuchni, które tylko w swoim regionie kultywują stare tradycje kulinarne. W przypadku Balearów stara, tradycyjna kuchnia przez wiele lat pozostawała niedoceniona, a w menu serwowano głównie potrawy popularne w kontynentalnej części kraju i kuchnię międzynarodową. Kiedy pod koniec ubiegłego wieku nasilił się powrót do korzeni i odrodzenie kulturowe sięgnięto po zapomniane przepisy. Pojawiły się dwa główne nurty sztuki kulinarnej: tradycyjna kuchnia bazująca na prostych składnikach, które dostarcza wyspa i morze oraz tzw. Nouvell Cuisine – wyrafinowana kuchnia bazująca na tradycjach katalońskich, do której dodawane są egzotyczne składniki, jak mięso węża, czy nowe przyprawy.

W menu pojawiają się morskie specjały, mięso wieprzowe, drób, ziemniaki, papryka, pomidory i aromatyczne zioła. Do najsłynniejszych dań z Ibizy i Formentery zaliczamy: burrida de ratjada – płaszczka w sosie migdałowym, guisat de prix – mieszanka owoców morza, ryb i gotowanych warzyw oraz langusta duszona z kalmarami i ziołowym likierem herbes. Jak każdy hiszpański region Ibiza posiada również swoje tapas – zwykle stanowi je tost z pomidorem, ziołami i oliwą.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Formentera podobnie jak Ibiza posiada też szeroki wybór słodkości, jak np. flan – sernik z ziołami, pączki bunuelos i znana również na innych wyspach, a pochodząca z Ibizy Greixonera – podawany w formie gęstego puddingu lub wilgotnego ciasta popularnego w połączeniu z mlekiem.

Rozrywkowy charakter wysp odcisnął również swoje piętno na kuchni, a lokalne trunki naśladowane są w wielu klubach w Europie. Specjalnością Ibizy jest likier tymiankowy frigola oraz ziołowy herbes, które spożywa się do posiłków lub po rozcieńczeniu jako drink. Istnieje też kilka rodzjów alkoholi przyrządzanych z syropu rosnących na wyspie strąków chleba świętojańskiego.

Obyczaje

Hiszpanie to naród uwielbiający tłum i zabawę. Często spotykają się w barach na rozmowy czy wspólne zabawy uciekając od siedzenia w domu. W większości, nawet niewielkich miast znakomitą porą spotkań są popołudnia, a po 20 ulice i bary zapełniają się ludźmi w każdym wieku, którzy prowadzą konwersacje. Uwielbiają się również bawić, z czego słyną na całym świecie, a ogromna ilość festiwali i świąt jest to tego znakomitą okazją.

Bez wątpienia najsłynniejszą tradycją hiszpańską jest korrida – widowisko walki człowieka z bykiem oglądane na specjalnie przystosowanych arenach i ogromnymi widowniami. Na Ibizie nie cieszyła się ona dużą popularnością i brakuje tutaj aren, gdzie mogłaby się odbywać.

Podczas dyktatury generała Franco huczne obchodzenie świąt było zakazane, przez co po odrodzeniu kulturowym są one bardziej celebrowane niż w innych krajach. Mówi się nawet, ze wyspiarze codziennie gdzieś mają lokalne fiesty i zawsze znajdzie się miejsce na zabawę. Poza 17 świętami w całej Hiszpanii, na wyspach obchodzi się jeszcze 24 dużych uroczystości, związanych głównie z uczczeniem licznych świętych. Najwięcej przypada ich w okresie letnim, przez co są dodatkową atrakcją dla przyjezdnych. Najsłynniejsze są bez wątpienia obchody Wielkiego Tygodnia i towarzysząca im procesja, kiedy to przy akompaniamencie bębnów uliczkami idą pokutnicy w szpiczastych, białych kapturach z wyciętymi otworami na oczy, którzy przypominają o czasach inkwizycji. Podczas świąt i regionalnych fiest noszone są stroje ludowe charakterystyczne dla każdej wyspy.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Charakter imprezowy wyspy najbardziej objawia się od maja do końca września, kiedy panuje tu największy sezon turystyczny. Imprezy w klubach Ibizy odbywają się wtedy codziennie, a kilka razy w ciągu miesiąca w Evissie, Sant Antoni albo Santa Eularia odbywają się imprezy plenerowe.

Cechą łączącą wszystkich Hiszpan jest luźne podejście do poczucia czasu. Radość płynąca z życia oraz spotkania z przyjaciółmi czy czas dla siebie są w tej kulturze równie ważne jak praca, a słynne powiedzenie "manana" – czyli przekładanie wszystkiego na później stało się wręcz tradycją i normalnym podejściem do załatwiania spraw. Umawiając się z Hiszpanem na spotkanie trzeba dokładnie ustalić godzinę, bo często podczas spóźnień pojawia się wymówka, że godzina ma 60 minut. Takie podejście do życia sprawia, że osoby z innych krajów Europy często źle odbierają ich niepunktualność, ale sami Hiszpanie podchodzą do tego jak do normalnego trybu życia.

Aktywny wypoczynek

Z racji tego, że na wyspie podstawowym środkiem lokomocji jest skuter i rower, uroki Formentery można poznawać przy jednoczesnym spalaniu kalorii. Poza tym praktycznie cała linia brzegowa nadaje się do uprawiania surfingu, windsurfing, kitesurfingu i jachtingu oraz do nurkowania z całym osprzętem lub tylko z maską i rurką w pobliżu kamienistych zatoczek. Ponadto hotele oferują swoim gościom baseny, korty tenisowe, centra fitness, piłkę wodną, rzutki, strzelnice, boiska multisportowe i place zabaw dla dzieci.

Wycieczki Fakultatywne

Ibiza – roztańczona wyspa Balearów, która swą sławę zawdzięcza licznym dyskotekom i imprezom plenerowym, ma jednak też drugie oblicze – znaleźć tu można ciche i spokojne miejsca, gdzie wypoczywa się na łonie natury. Ibiza, jeszcze do niedawna zapomniana i niedoceniana, dziś jest wakacyjnym celem młodych ludzi z całego świata. Wyspa położona jest praktycznie w połowie drogi z Walencji do Majorki i z Barcelony do Afrykańskiego brzegu, co sprawiło, że była cennym łupem, a następnie fortecą. Wraz z oddaloną o 4 km Formenterą i innymi małymi wysepkami należy do niewielkiego archipelagu Pitiuz. W krajobrazie wyspy przeważają wzgórza z lasami sosnowymi, piniowymi i migdałowcami, piaszczyste plaże nad lazurowym morzem i białe domki wybrzeża. Stolica wyspy – Eivissa, (hiszp. Ibiza) jest największym miastem portowym wyspy – została założona przez Kartagińczyków w połowie VII w. p.n.e. jako Ibosim i bardzo szybko bogaciła się na eksporcie soli, ceramiki, szkła i produktów rolnych. Warto zobaczyć otoczoną murami zabytkową część miasta – Dalt Vila – gdzie znajduje się wiele zabytków różnych epok. Jednym z najważniejszych jest katedra, która wzniesiona została w miejscu uważanym od tysięcy lat za święte – wcześniej stała tu kartagińska świątynia, następnie miejsce było się centrum kultu Merkurego, postawiono tu kościół wczesnochrześcijański, a potem wybudowano meczet. Układ ulic nie zmienił się od czasów kartagińskich, a w tutejszym Muzeum Archeologicznym można podziwiać wiele pamiątek z tego okresu. Wato zobaczyć też tutejszą potężną twierdzę, z której roztacza się wspaniały widok na miasto. Eivissa to przede wszystkim miasto tętniące życiem, które zdobyło światową sławę jako miejsce nocnych rozrywek – mieszczą się tu najlepsze dyskoteki w Europie, a w tych najbardziej znanych występują najlepsi DJ-e z całego świata. Jest to doskonałe miejsce na intensywne wakacje, gdzie po długiej nocy można odpocząć na plaży i rozkoszować się słońcem.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się na Formenterę?
Sezon turystyczny trwa zazwyczaj od połowy maja do końca września, kiedy panuje tu prawie bezdeszczowa pogoda, a temperatura przekracza 25°C.
Warto zainteresować się wydarzeniami na sąsiedniej Ibizie, gdyż kalendarz imprez jest dość rozległy i ciekawy.

Bardzo hucznie obchodzony jest ostatni tydzień karnawału, a podczas Wielkiego Tygodnia i Bożego Ciała pojawiają się barwne procesje. W lipcu w miastach wybrzeża świętuje się również Dia de Virgen de Carmen – dzień patronki rybaków i marynarzy, podczas którego święcone są łodzie, a w większych miastach odbywają się parady. Od połowy maja zaczynają się również imprezy klubowe i plenerowe z udziałem światowej sławy DJ-ów.

Jaka waluta obowiązuje w Hiszpanii i jakie są orientacyjne ceny?
W Hiszpanii od 2002 r. obowiązuje wspólna dla całej Unii Europejskiej waluta – Euro. Konsekwencją tego są nieco wyższe ceny niż w Polsce, zwłaszcza jeżeli chodzi o posiłki w restauracjach. Mimo dużej dostępności owoce morza należą do najdroższych morskich specjałów, jednak w większości miejscowości jest wiele niewielkich tawern gdzie można spróbować taniej regionalnych potraw.

Gdzie i jakie pamiątki kupić na Formenterze?
Przede wszystkim kupowane są pochodzące stąd alkohole – w szczególności likiery, które wlane do fantazyjnych butelek z pewnością będą oryginalną pamiątką ze słonecznych wakacji. Ibiza jest znana z hipisowskich ubrań i ręcznie robionej biżuterii, które można spotkać na każdym kroku. Poza tym popularnymi pamiątkami są wszelkiego rodzaju hafty i ceramika.

Jaki czas obowiązuje w Hiszpanii?
Mimo dużej odległości od Polski, w Hiszpanii obowiązuje taki sam czas jak u nas. Ulega on zmianie tylko na Wyspach Kanaryjskich.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Jakie plaże są na wyspie Formentera?
Plaże Formentery uchodzą za jedne z najpiękniejszych w basenie Morza Śródziemnego. Na wyspie jest ich około dwudziestu i wszystkie szczycą się wysokimi odznaczeniami nadawanymi za czystość i przejrzystość wody. Są to odcinaki z drobnym, jasnym piaskiem z łagodnym zejściem do morza i doskonałym wyposażeniem (leżaki, parasole, materace). Najdłuższą plażą na wyspie jest Playa Mitjorn. Woda jest tam krystalicznie czysta, końca złocistego piasku nie widać, a okoliczne skałki z dużymi kamieniami i zatoczki kąpielowe idealnie nadają się do snorkelingu. Z kolei plaża Es Pujols nastawiona jest na obsługę wypoczynku zorganizowanego i oferuje świetne warunki do uprawiania sportów wodnych. Pozostałymi, piaszczystymi plażami, które nigdy nie uchodzą turystycznej uwadze są Illets i Levant. Wspaniałe, piaszczyste plaże o złotej poświacie można także znaleźć na pobliskich wysepkach Espardell i Espalmador.

Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.

Jakie są ograniczenia celne w Hiszpanii?
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: do 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Hiszpanii?
Publiczna służba zdrowia jest w Hiszpanii bezpłatna w podstawowym zakresie, o ile posiadamy wydaną przez NFZ Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), o którą należy postarać się przed wyjazdem. Nie obowiązuje ona jednak w przypadku prywatnych wizyt i szpitali niepaństwowych gdzie należy mieć dodatkowe ubezpieczenie lub samemu opłacić leczenie. W zależności od ubezpieczyciela podawane są przed wyjazdem dane firm współpracujących, do których należy się zwrócić w razie konieczności skorzystania z prywatnej pomocy lekarskiej.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane i nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniającym nas do pobytu na terenie Hiszpanii jest dowód osobisty lub paszport (o ile nie posiadamy dowodu). Obowiązują nas te same co w innych krajach Unii Europejskiej przepisy dewizowe oraz nie ma obowiązku meldunkowego, jeżeli nasz pobyt na terenie kraju nie przekracza 90 dni.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasad i konsulatów w Hiszpanii.

Ambasady i polskie placówki dyplomatyczne:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Hiszpanii

Hiszpania, Madryt, Guisando 23 bis, 28035

Tel.: +34 913 736605 Tel. dyżurny: +34 913 769555www.madryt.polemb.net

Wydział Konsularny Ambasady RP w Madrycie

Hiszpania, Madryt, Goya 15 4°, 28001

Tel.: +34 914 362 632 Faks: +34 913 736 624

Instytut Polski w Madrycie

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Hiszpania, Madryt, Felipe IV 12 bajo A, 28014

Tel.: +34 91429 86 72 Faks: +34 91429 86 82www.culturapolaca.es

Najbliższe konsulaty:

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Palma de Mallorca

Hiszpania, Palma de Mallorca, c/ Bartomeu Sureda i Miserol, 4A-2, 07013

Tel.: +34 902 455 255

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Barcelonie

Hiszpania, Barcelona, Avda. Diagonal, 593-595, piętro 6, 08014

Tel.: +34 93 3227234 Tel. dyżurny: +34 607735740
www.barcelonakg.polemb.net

Fuerteventura

Galicja

Gran Canaria

Ibiza

Kastylia - La Mancha

Kastylia - Leon

Katalonia

La Gomera

La Palma

Lanzarote

Madryt

Majorka

Minorka

Teneryfa

Zielone Wybrzeże

Hiszpania: Andaluzja , Andaluzja - Costa Almeria , Aragonia , Barcelona , Costa Azahar , Costa Blanca , Costa Brava , Costa De La Luz , Costa del Sol , Costa Dorada , El Hierro , Estremadura , Formentera , Fuerteventura , Galicja , Gran Canaria , Ibiza , Kastylia - La Mancha , Kastylia - Leon , Katalonia , La Gomera , La Palma , Lanzarote , Madryt , Majorka , Minorka , Teneryfa , Zielone Wybrzeże

Wybierz region Andaluzja , Andaluzja - Costa Almeria , Aragonia , Barcelona , Costa Azahar , Costa Blanca , Costa Brava , Costa De La Luz , Costa del Sol , Costa Dorada , El Hierro , Estremadura , Formentera , Fuerteventura , Galicja , Gran Canaria , Ibiza , Kastylia - La Mancha , Kastylia - Leon , Katalonia , La Gomera , La Palma , Lanzarote , Madryt , Majorka , Minorka , Teneryfa , Zielone Wybrzeże